Kültürler arasında yoğrulmuş bir Halı markası Muna Home

designmixer_muna_home

Halı ve kilimlerin yumuşak, renkli ve kendine özgü hali,  çoğu zaman sanat ve zanaat arası duruşuyla  mekanlarımıza estetik katarken, üzerinde konuşulacak, hoşça zaman geçirtecek ortamlar yaratırlar.  Aynı zamanda zamansız ve yöresel kimlikleri ile yaratıcılığa en açık dekoratif ürünler olarak mekanlarda göze çarparlar. Düğümünden ve dokumasına, desen ve rengine, tekniğine kadar ince ve fakat çok önemli ayrıntıları ile dünya kültürlerinde ayrı bir konuma sahiptirler.  Tüm bu zenginliğe ve çeşitliliğe duyduğu derin saygının verdiği motivasyon ile kurulan Muna Home markası ise çağdaş yaşam mekanları için halılar ürettirerek  dünyanın çeşitli noktalarında özel projelere halı ve kilimleri ile yer alıyor. Bu mekanlara kattığı eklektik tad ile çağdaş dekorasyon trendin önde gelen marka destekçilerinden biri olarak yerini alıyor.

designmixer_muna_home

 

Marka Yasemin ve Gianluca Cicu çifti tarafından 2010 senesinde Barcelona’ da kurulur. Gianluca Sardunya adasında yetişmiş sıcak bir Akdenizli. Yasemin ise ailesinin Abhaz geçmişi ile kültürler arasında yoğrulmuş, dünya kültürüne derin merak duyan bir girişimci.  Designmixer’ ın yolu ise 2012 yılında kendileri ile aynı vizyonla kesişir ve Muna Home bloğunu yazarken, ilham alınan birçok  yaratıcı kültür sentezlerinden halı koleksiyonu çalışmaları hayata geçer.

designmixer_muna_home

Muna Home ile yapmış olduğumuz koleksiyon çalışmasında, %100 Yeni Zelanda yünü el dokumalarından, antik Türk kilimlerine Anadolu’ da çeşitli teknikler ile üretilmiş halılara, kuzu ve hayvan postlarına doğal /natura adlı koleksiyon temasında yer verirken, parlak ve yumuşak, ipeksi dokunuşa sahip viskon halıları ise Anadolu’ nun yöresel desenlerini modernize ederek çağdaş mekanlar için yeniden yorumluyoruz.  Fas ve Anadolu topraklarında üretim tekniklere yüzyıllar öncesine dayanan Tulu halılarından yola çıkarak da yün grubunda ayrı bir grup oluşturuyoruz. Bohem ve eklektik tarzın vazgeçilmez desenleri Orta Asya ikat desenlerini ise yepyeni teknikler ile Muna Home koleksiyonunda yeniden hayat buluyor.  Bölgesel ve geleneksel dokuma yöntemlerini farklı baskı teknikleri ve desenler ile çeşitlendiriyoruz. Sıcak ve natürel renklerden, mavinin indigo tonlarına, siyah, gri ve beyazın grafik kalitesindeki modern çizgilere sahip çağdaş 3 boyutlu halılara kadar farklı gruplarda ürünler tasarlıyoruz.  Modernizmi ve tarihi, geleneksel ve çağdaş üretim tekniklerini bir bir harmanlayarak  çeşitli, ürünler hayata geçiriyoruz. Mekana özel, renkleri, malzemesi, ölçüleri projeye göre tasarlanmış ürünler ise Muna Home çatısı altında üretilen halılara büyük bir çeşitlilik kazandırıyor.

designmixer_muna_home

 

Mekanlarımızda dokunun  görsellik kadar önem taşıdığı kuşkusuz. Dekoratif olarak en zengin  döşeme elementi olan halıyı trendler ile güncelleştirererek ufak dokunuşlar ile stillere farklılık katıp, içindeki tarihten ve insandan ilham alan kimliği ile çeşitli malzemeler ile zenginleştirerek çağdaş bir ruh vermek mümkün. Tüm bunlara ek olarak halının ve kilimin trendler ne olursa olsun sembolik değer taşıyan desenleri ile beraber insanlık tarihi boyunca asırlarca yaşayacağı, yaşam alanları her ne tarzda olur ise olsun onların duyusal kalitelerini artırarak güçlü dekoratif elementler olarak yaşamlarını sürdürecekleri ise kesin. Bu bağlamda Muna Home’ un vizyonu ile keşfedilecek koca bir dünya ve yaratılacak bir çok ürün olduğunu söyleyebilirim.

designmixer_muna_home (11)

 

muna_home (02)

muna_home (03)

muna_home (04)

muna_home (10)

muna_home (09)

muna_home (08)

muna_home (07)

muna_home (06)

muna_home (05)

written by Tijen Samuray Öztek (designmixer)

article and images feautered in Bast Home June issue.

 

Advertisements

One thought on “Kültürler arasında yoğrulmuş bir Halı markası Muna Home

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s